A londoni sorházak rejtélye

…és kifürkésztem a méltóságteljes londoni sorházak rejtélyét!!

Foglalkoztatott ugyanis, hogy miért lettek ezek a házak ilyen keskenyek és magasbatörőek. A teljes szélességében beépített telkek  mindössze 7 méteresek. Közösek a falak mindkét oldalon a szomszéddal. Szinte közvetlenül az utcáról lépünk be a házba. Mini a hátsókert. Érdekesek a  mélyföldszint rácsozott ablakú lakásai a használhatatlannak látszó szabadtéri mini előtérrel, ahova a járókelők az utca szintjéről – ha nem Angliába lennénk – akár szemetet is hajigálhatnának lefelé…  Szinte minden háznak egyforma a belső elrendezése, de a külseje is igen hasonló. Az angol viccek gyakori témája is, hogy illuminált állapotban könnyen betérhetünk a  szomszédunkhoz aludni…

A jelenség okai a következők lehetnek…

Az egyik a középkori hagyományokban rejlik, mikor még a várfalakkal körülvett városokban kevés volt a hely és így keskeny telkeket alakítottak ki.

A másik, hogy  így ezeknek a házaknak a  fenntartási költsége, például fűtése gazdaságosabban alakult.

A harmadik ok: London jelentős része történelmi földbirtokok összessége, ugyanazon családoknak a tulajdonában! Soha sem volt államosítás vagy olyan háború, mely terület-, birtok-, vagy földelkobzással járt volna. A rajtuk lévő ingatlanok bérbeadása óriási bevétel tulajdonosainak, így a cél az volt, hogy a legkisebb helypazarlással a legtöbb bérbeadható ingatlant építsék. A földbirtokosnak így hozta és hozza a legtöbb profitot, mivel egységnyi területen több magas házat lehet építeni, majd bérbe adni.

Az épületek alagsori része kb. 2-2,5m-rel kilóg a járda alá. Ennek két oka van: egyrészt így a bérbe-, vagy eladható terület több lett, másrészt a szénledobás az utcáról a pincei tárolóba könnyebben megoldható volt. Ez a kialakítás azért volt lehetséges, mert az utca ugyanúgy a magánbirtok területe volt és így a nagyobb haszon reményében ennek beépítését a földbirtokos engedélyezte. Azokban az országokban, ahol ez nem magántulajdonban volt, ott a közterületek alá való építkezés fel sem vetődött. 

Mivel a földbirtok-tulajdonos határozta és határozza meg ma is, hogy az utcakép miként alakuljon, így esztétikai okokból szinte egész Londonban egységesek az utcakép, tehát a házak külsőre szinte egyformák. A magánbirtokokra egyre szebb és szebb házakat és utcákat alakítottak ki, hiszen a bérlőket többek között ezzel lehetett odacsalogatni.

 Hát ezért ilyenek a londoni sorházak…

Fekete Ágnes

Több, mint 20 éve tartok programokat önismeret, emberismeret, hatékonyságfejlesztés, kommunikáció, változások kezelése és egyéb más témakörökben, valamint életviteli-életmódbeli tanácsokkal látom el azokat, akik hozzám fordulnak. Ha Neked is segítségedre lehetek, várom jelentkezésedet...

Témakörök
Ezekről is szó esik

Hasonló cikkek

Vedd észre!

Napokon keresztül ömlött az eső és nyilvánvaló volt, hogy az árvíz el fogja önteni a völgyet. János nyugodtan üldögélt a házában és azt gondolta magában: ” Minden rendben lesz....

Készültem egy ajándékkal Neked!

Remélem, hogy hasznosnak fogod találni a kis könyvecskémet, amely segíthet elindulni Neked az EGÉSZ-SÉG felé!